Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

3 posters

FTP nasıl kullanılır ?

|| SuVaRi ||
    || SuVaRi ||

FTP nasıl kullanılır ? Stars6

FTP nasıl kullanılır ? Empty FTP nasıl kullanılır ?

Mesaj  || SuVaRi || Salı Eyl. 09, 2008 10:26 pm

FTP nasıl kullanılır ?

Kısaca Ftp nin ne olduğundan bahsedeyim file transfer protocol dür yani dosya taşıma protolüdür.21. portu kullanarak dosyaları aktarmanızı yada indirmenizi sağlar şimdi kısca nasıl kullanıldığını anlatalım urda ben cuteftp yi anlatıcağım

İlk önce;
    [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu linke tıklayaran programı bilgisayarımıza indiriyoruz...

kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra programı açıyoruz f4 tuşuna basıyorsunuz yada File yazan yerden site manager a geliyorsunuz

Karşımıza şöyle bir menu geldi;

Burdan new yazan kısıma basıyoruz ve şöyle bir menu geliyor;

Sırasıyla burdaki alanları dolduralım
    Label For Site: siteyi tanımlayacağınız ad sitenin adını yazzabilirsiniz Forumimaj mesela
    FTP Host Adress: Ftp nin hostu bunu hosting şifretinizden öyrenebilirsiniz genelde site forumimaj ise [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olur lycos için [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
    FTP Site Username: Ftp kullanıcı adınızdır eğer forumimaj i kullanıcı adı olarak belirlediyseniz forumimaj yazın eğer sitenizde cpanel varsa girişiniz [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şeklinde olur bu 2 sini deniyebilirsiniz
    FTP Site Password:Belirlediğiniz ftp şifrenizdir bunuda yazıyoruz
    Login Type: burasınıda normal ı seçiyoruz
    ve Connect tışuna basıyoruz

Herşey yolunda giderse 3. resimde bağlandığımızı gösteren terimler görünücek;

Sağ taraf bizim dosyaları yüklüyeceğimiz yada dosya indirebileceğimiz web alanı sol taraf ise bizim Bilgisayaraımızın içi
    Biz phpbb forum kuracağımız için soltaraftan 2.0.10 un üzerine geliyorum
    Mouse un sağ tuşuna basıyorum ve en üstte upload yazan yere tıklıyorum böylece 2.0.10 klasörü bizim Hostumuza atılmakta;

Şimdi de dosya ve klasörlerin izinlerini(permission yada chmod da denir) nasıl değiştiriliceklerini görelim
    dosyalarımı attık programların çalışması için bazı ayarlar yapmalıyız mesela sunucunun bazı klasörlere yazma iznini vermeliyiz avatar klasörü gibi bu klasöre yazma izni vermezseniz kimse avatar upload edemez
    avatar klasörüne geliyorum sağ tıklıyorum CHMOD yazan yeri seçiyorum şöyle bir menu çıkıyor burdan resimdede gçrdüğünüz gibi vermek istediğim izni seçiyorum yazılma işlemi için hepsine tick koymalısınız 777 olmalı;

Hepsi bu kadar şimdide biraz permission (izinlere) örnek verelim

700 - Yalnızca Owner'a yani, dosya sahibine okuma ve yazma izni verir. FTP'den bağlanılarak dosyalara ulaşılabilir ve deiştirilebilir.

777 - Bütün kullanıcılara erişim verir. (ListPath'le index atılma riski yüksek)

755 - Tüm kullanıcılara okuma izni verilir, ancak Owner'dan başka hiçbi kulanıcı dosyaları değiştiremez..

705 - Web'den gelen istemcilere okuma izni verir..

715 - Web'den gelen işlemcilere okuma ve yazma izni verir.. (ListPath Tehlikesi!)

Alıntıdır
    EfsaNe TÜRK
    EfsaNe TÜRK
    V.I.P ÜYE
    V.I.P ÜYE

FTP nasıl kullanılır ? Empty Geri: FTP nasıl kullanılır ?

Mesaj  EfsaNe TÜRK Paz Ekim 05, 2008 11:30 pm

Emeğine sağlık gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Ancak şunu ilave etmek isterim CHMOd yani okuma ve yazma ayarlarını 777 yaptığımız dosya ve klasörlerle işimiz bittikten sonra ya 644 yada 700 yapalımki piyasada kendini hacker sanan lamerler'e açık kapı bırakmayalım. Wink
    xx.ALBAY.xx
    xx.ALBAY.xx

Kişisel Mesaj : Çankayalı

FTP nasıl kullanılır ? Empty Geri: FTP nasıl kullanılır ?

Mesaj  xx.ALBAY.xx Salı Kas. 02, 2010 1:01 am

EfsaNe TÜRK demiş ki:Emeğine sağlık gerçekten güzel bir anlatım olmuş. Ancak şunu ilave etmek isterim CHMOd yani okuma ve yazma ayarlarını 777 yaptığımız dosya ve klasörlerle işimiz bittikten sonra ya 644 yada 700 yapalımki piyasada kendini hacker sanan lamerler'e açık kapı bırakmayalım. Wink

artık bu açığı bırakan kimse yok, Smile eskiden lamerler bu acıktan index basıyorlardı. ama güzel anlatmış suvarı. Wink

Similar topics

-

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 9:07 pm